جاذبه های گردشگری کردستان

کردستان، اقلیم مجاهدت های خاموش مرزنشینان قهرمان و سرزمین خوشه های طلایی سرسبز غرب کشور، یکی از مقصدهای جذاب و کمتر شناخته شده طبیعت گردی برای هموطنان بوده که در فصل بهار، زیبایی های بسیار دارد.naghshe oststan          این استان سرسبز با استان های آذربایجان غربی، زنجان، همدان و کرمانشاه هم مرز بوده و از غرب به کشور عراق محدود است. از جمله استان های پر حمله در جریان جنگ تحمیلی همین استان قهرمان کردستان است که شهدای زیادی را برای صیانت از کشور تقدیم کردند. مریوان، بیجار،‌ دهگلان، دیواندره، سروآباد، سقز، قروه، کامیان و بانه از جمله شهرستان های معروف این استان هستند. جمعیت این استان حدود ۱.۵ میلیون نفر برآورده می شود.sanandaj

 

 

 

 

استان کردستان به علت دارا بودن شرایط مساعد اقلیمی و زیست‌محیطی، از دوران پیش از تاریخ، به عنوان یکی از استقرارگاه‌های بشری مورد توجه بوده و نتایج حاصل از کاوش‌های علمی باستان ‌شناسی در مکان‌های باستانی حاکی از این مطلب است.sanandaj 2

 

 

 

 

 

 

سارال کردستان:سفر به سارال کردستان  یکی از مقصدهای گردشگری دیدنی استان کردستان، منطقه سارال است که در واقع یکی از بخش های سه گانه شهرستان دیواندره به شمار می رود. این منطقه دارای چهل روستا بوده و از مراتع سرسبز و اماکن تاریخی و دیدنی بسیاری برخوردار است.
مناطق چشم نواز و دل انگیز سارال، می تواندعلاقه مندان طبیعت باشد که نه تنها در ایام نوروز، بلکه در نیمه نخست سال با استقبال گسترده گردشگران داخلی و خارجی مواجه می شود.از مراتع سارال به عنوان یکی از برترین مراتع ایران نام می برند و مقصدی برای مطالعات بر روی گیاهان دارویی در کشور مطرح است. از اواسط پاییز هزار رنگ هزار نقش کردستان، منطقه سارال پوشیده از برف می شود و سرسبزی آن رنگ سپیدی به خود می گیرد.saral behesht

 

 

 

saral

 

 

 

 

 

 

 

مسجد جامع سنندج: یکی از مقاصد گردشگری کردستان، مسجد جامع این استان است که در خیابان امام خمینی واقع شده و بیش از یکصد و چهل سال قدمت دارد و توسط امان الله خان،‌ والی کردستان در عهد قجر ساخته شد. شبستان ۲۴ ستون مسجد جامع سنندج، آن را در فهرست یکی از دیدنی ترین مساجد غرب کشور قرار داده است.masjed jame

 

 

 

 

پارک تفریحی آبیدر یکی دیگر از مقصدهای گردشگری جذاب و هیجانی کردستانی ها، مجموعه پارک تفریحی آبیدر – سنندج است که در غرب شهر سنندج و در انتهای خیابان ابیدر بر دامنه کوه آبیدر قرار دارد.park abedar

 

 

 

 

 

 

بازار سنندج: بازار سنندج بر خلاف بازار تبریز و قزوین و اصفهان، سابقه طولانی داشته و بیش از ۴ قرن قدمت دارد. این بازار همزمان به مرکزیت شهر سنندج ساخته شد و قدمتش به دوران حکومت اردلان ها باز می گردد.bazar sanandaj همچون برخی از بازارهای قدیمی ایران، پلانی مستطیل شکل دارد که قسمت شمالی آن بازار سنندجی و قسمت جنوبی آن بازار آصف نام دارد.سنندج همچون کیش و چابهار، بازارهای شلوغ و خیلی مدرن ندارد. اما همین بازار با وجود بازارهای متعددی که در یک دهه اخیر در سنندج احداث شده است، یکی از مراکز خرید اصلی و مهم استان بوده و گردشگران زیادی را در طول سال به سمت خود می کشاند.

عمارت آصف: ازجمله دیگر مقصدهای گردشگری تاریخی و مهم کردستان، عمارت آصف است که به خانه کرد یا موزه مردم شناسی منطقه نیز شهرت دارد. این تماشاگه راز را بزرگ ترین موزه مردم شناسی قومی در ایران می دانند که در خیابان امام خمینی سنندج قرار دارد. این موزه در عمارت آصف برپا شده و از جمله بزرگترین عمارت‌های اعیانی شهر سنندج به شمار می رود.عمارت آصف دارای ارزش های ویژه معماری از لحاظ آجر کاری و گچ بری و اروسی سازی است و حمام آن زیباترین حمام خصوصی در بین حمام های سنندج است.emarat vakil این عمارت را می توان با خانه شیرازی ها مقایسه کرد.بنای اولیه این عمارت در دوره صفویه بوده و در دوره های قاجار و پهلوی تکمیل شده است. عمارت خسرو آباد – سنندج این عمارت در بلوار خسرو آباد (شبلی) قرار دارد. این عمارت در نوع خود بی نظیر و مرکز حکومت اردلان به ویژه خسروخان اردلان بوده است.مجموعه عمارت و باغ آن افزون بر دو بخش اصلی یعنی قصر سلطنتی با ورودی ستون دار در بخش غربی و ساختمان شرقی با غلام گردش ها و ایوان ستون دار مشرف بر صحن عمارت و فضای بیرونی بنا دارای فضاهای دیگری چون حمام، اتاق قاپچیان و خدمتکاران است.

دریاچه سد قشلاق سنندج: دریاچه سد قشلاق سنندج از دیگر مقصدهای گردشگری هیجانی این استان است که در فاصله بیست کیلومتری شمال سنندج قرار دارد. daryache sde ghshlaghاین دریاچه در مسیر جاده سقز روی رودخانه قشلاق سد مخزنی قشلاق احداث شده است و دریاچه پشت سد بیش از ۱۰ کیلومتر طول دارد. این دریاچه یکی از مقصدهای گردشگری آبی در کردستان است.

 

 

عمارت خسرو آباد
این عمارت در بلوار خسرو آباد (شبلی) قرار دارد . این عمارت در نوع خود بی نظیر و مرکز حکومت اردلان به ویژه خسروخان اردلان بوده است . emarat kosroabadمجموعه عمارت و باغ آن افزون بر دو بخش اصلی یعنی قصر سلطنتی با ورودی ستون دار در بخش غربی و ساختمان شرقی با غلام گردش ها و ایوان ستون دار مشرف بر صحن عمارت و فضای بیرونی بنا دارای فضاهای دیگری چون حمام ، اتاق قاپچیان و خدمتکاران است . تزئینات معماری این بنا شامل گچبری ، آجرکاری ، اروسی های زیبا و حوض چلیپا شکل داخل عمارت است .

 

 

دریاچه زریوار
این دریاچه مهم ترین جاذبه گردشگری استان است . که در فاصله 2 کیلومتری غرب مریوان قرار گرفته است . این دریاچه در ارتفاع 1285 متری از سطح دریا واقع شده ، طول آن 5/4 کیلومتر و عرض آن 2 کیلومتر و عمق متوسط دریاچه حدود 3 متر است . نکته قابل توجه در تشکیل این دریاچه وجود چشمه های آب شیرین در کف این دریاچه می باشد ، که تامین کننده آب این دریاچه می باشد . zarivar daryacheو هیچ رودخانه ای به این دریاچه وارد نمی شود و به این خاطر زریوار را بزرگترین چشمه آب شیرین جهان عنوان نموده اند . دریاچه زریوار از جهات مختلف توسط جنگل های انبوه احاطه شده و مناظر بسیار زیبا و بذیعی به وجود آمده است . در فصل زمستان به علت شیرینی آب دریاچه و برودت هوا سطح دریاچه یخ می بندد و منظره بسایر زیبایی را به وجود می اورد .

پالنگان
«پالنگان» یکی از روستاهای دهستان «ژاورود» از توابع شهرستان کامیاران است و در 47 کیلومتری شمال غرب این شهر قرار دارد . روستا در دامنه کوه و در دو طرف دره قرار گرفته و خانه های آن با سنگ و عموما به حالت پلکانی ساخته شده و پشت بام منزل پایین حیاط منزل بالا است .palengan
این روستا علاوه بر داشتن معماری زیبا ، دارای چشمه ها ، آبشارها و طبیعتی سرشار از زیبایی منحصر به فرد در استان کردستان است و در کنار رودخانه ای قرار گرفته که به رودخانه سیروان می پیوندد .
این ناحیه یکی از مراکز مهم کردستان از دوره سلجوقی به بعد بود و بقایای قلعه پلنگان که مجاور روستا و در بالای کوه قرار گرفته موید این امر است .

روستای اورامان تخت
این روستا مرکز دهستان اورامانات است و در جنوب غربی شهر سروآباد قرار دارد . خانه های روستا به طور کلی از سنگ و اغلب به صورت خشکه چین (بدون استفاده از ملات) و به شیوه پلکانی ساخته شده است . ouramanat tagktاین روستا در بین اهالی روستاهای منطقه به شهر اورامان معروف است و به اعتقاد آنان این روستا زمانی شهری بزرگ بوده و مرکزیتی خاص داشته است و به همین دلیل از آن به عنوان تخت یا مرکز (حکومت) ناحیه اورامان یاد می کنند . وضعیت خاص روستا از نظر معماری و همچنین مراسم خاص (مراسم سالانه پیرشالیار) و وجود مقبره و مسجد پیر شالیار و به ویژه جمعیت و تعداد سکنه قابل توجه آن نشانگر اهمیت آن در گذشته است .

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =