جاذبه های گردشگری استان قزوین

 استان قزوین متشکل از سه منطقه متمایز و مشخص کوهستانی ، کوهپایه ای و دشتی است و مناطق کوهستانی به صورت کمربند ناپیوسته ای ، نواحی شمالی، جنوبی و غربی آن را تحت پوشش خود قرار داده است . مناطق کوهستانی این استان آب مورد نیاز اراضی دشتی را تأمین می کند . n o ghzvinاین استان دارای آب و هوای متنوعی در طیف بیابانی ، نیمه بیابانی ، سرد و معتدل کوهستانی و گرم و نیمه مرطوب است . در مجموع استان قزوین ، منطقه ای با تنوع آب و هوایی بسیاراست و همین مهم از جمله عوامل جذب گردشگران در این ناحیه محسوب می شود.

الموت
منطقه کوهستانی الموت – ادامه ی کوه های البرز – در شمال قزوین قرار دارد و از شمال به دهستان های دو هزار و سه هزار تنکابن ، از شرق به طالقان ، از غرب به رودبار و از جنوب به طالقان و پـِشکل دره محدود می شود.
رشته کوه های البرز در منطقه الموت دارای قلل معروف و مرتفعی است و سه محور عمده کوهنوردی در این مسیر به ترتیب عبارت اند از:
1-   محور گرمارود – پیچ بن – سیالان با ارتفاع 4250 متر، دهستان سه هزار تنکابن .
2-   محور اوان . خشچال با ارتفاع 4150 متر، دهستان دو هزار تنکابن .
3-   محور هیر- ویار- گون کول ،اشکورکلاچای.alamut
منطقه الموت از چشمه های آب های معدنی و گرم مانند " گرمارود "، " آتان رود" و " نینه رود " برخوردار است .آب های الموت از چشمه سار و برف آب تأمین می شود و مهم ترین رودخانه های آن " اندج رود" ،" الموت" و" طالقان رود" است . طالقان رود در یازده کیلومتری غرب روستای " شهرک " به  رودخانه های اندج  و الموت ملحق شده و رودخانه " شاهرود " را تشکیل می دهند. در دامنه های شمالی و جنوبی رشته کوه های البرز از دیرباز، دژهای زیادی بنا شده که برخی از آنها مربوط به پیش از اسلام است. این دژها در طول تاریخ مقر و پناهگاه بسیاری از سلاطین و حاکمان محلی از جمله حسن صباح بود.
از جمله مهم ترین  قلاع ناحیه رودبار و الموت می توان به قلعه شیرکوه ، قلعه شهرک ، قلعه حسن صباح ، قلعه نویزرشاه ، قلعه لمبسر، قسطین لار، میمون دژ، قلعه ایلان و بیدلان ( شیرکوه ) اشاره کرد.

دریاچه اوان
بزرگترین و زیباترین دریاچه در منطقه قزوین ، دریاچه " اوان " نام دارد که به فاصله هفتاد و پنج کیلومتری شهر قزوین در جاده قزوین – معلم کلایه قرار گرفته است . این دریاچه با مساحتی کمتر از شش هکتار دارای آب شیرین است . طول آن در طویل ترین قسمت 325 متر و عرض آن 275 متر و عمق آن از یک تا بیست متر در نوسان است .daryache van
آب دریاچه از طریق چشمه های کف دریاچه و نزولات آسمانی تأمین می شود و غلیان دایمی آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شده است . از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی تشکیل می شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای " کوشک " و" آیین " است . در تابستان این دریاچه محل ماهی گیری ، آب تنی و قایق سواری و در پاییز ، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی ، و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی سواری است .

پارک جنگلی پاراجین :  این پارک  یکی از نقاط خوش آب و هوای شهر قزوین است که در 2 کیلومتری شمال این شهر واقع شده و از تفرجگاه‌های قدیمی ساکنان شهر قزوین محسوب می‌شود. این بوستان بزرگ‌ترین پارک جنگلی کشور استpark jangali parachin که در حال حاضر محدوده‌ای به وسعت 1500 هکتار از آن توسط شهرداری قزوین آماده‌سازی شده و بخش‌هایی از آن در دست احداث است.دسترسی آسان، هوای روح‌افزای کوهپایه‌ای و کوهستانی، اِشراف بر شهر قزوین و جاده رودبارشهرستان، از ویژگی‌های قابل توجه بوستان باراجین به شمار می‌رود.

عمارت چهل ستون یا کلاه فرنگی:این عمارت یکی از آثار مهم باقی مانده از دوره صفوی در قزوین و تنها کوشک باقیمانده از مجموعه کاخ های سلطنتی روزگار شاه طهماسب است. این بنا بر اساس معماری ترکان در دوطبقه ساخته شده و مساحتی بیش از ۵۰۰ متر مربع دارد. این مکان در حال حاضر به عنوام موزه قزوین مورد بهره برداری قرار می گیره.طبقه بالاش که موزه خوشنویسیه پنجره های ارسی بسیار زیبایی دارد.عمارت چهل ستون قزوین
"عمارت کلاه فرنگی" به همراه سردر عالی قاپو تنها بناهای باقی مانده از باغهای دوره صفویه در قزوین است. این بنا در دوره قاجاریه توسط محمد باقر سعدالسلطنه فرماندار وقت قزوین بازسازی شد و چهلستون نام گرفت.

 

روستای زرشک :  یکی ازدیدنی ترین وخوش آب و هواترین روستاهای قزوین، مردمانی خونگرم و بسیار زحمتکش دارد. شغل اصلی مردم این روستا باغ داری و دام داری بوده، که در چند سال اخیر، به خاطر ویلاها سازی های فراوان دامداری تا حدودی از رونق افتاده و این روستا به یک منطقه توریستی گردشگری تبدیل شده است.ruataye zososhk ازجمله مکان های دیدنی این روستا می شه تله کابین (تله ستیژ، مزرعه محمد زرشکی (مکان تفریحی کدخدای زرشک)، دو دریاچه معروف به بالین دریا و عندلین دریا (دریابک) کوه کافر میدان، گدوک، ودوامامزاده درهمجوار روستا رو نام برد. ساخت بناها و ویلاهای جدید و غیرمجاز و تخریب مراتع طبیعی هر چند از زیبایی گذشته آن کمی کاسته ولی زرشک همچنان زیبا، سرسبز وبام بلند قزوین  است.

روستای عبدل آباد: این روستا کوهپایه ای واقع درشمال شرقی قزوین که دردامنه کوه شجاع الدین قراردارد و به خاطر ییلاقی بودن مکان مناسبی جهت گردش وتفریح می باشد. rustsye abdoulabadورودی روستا چشمه آب که ازدل کوه بیرون می آید چشم هر بیننده ای راخیره میکند و درخت چنار کهن که جنب چشمه سایه افکنده خستگی مهمانان را می رباید.

 

 

آبشار ورچر: این آبشارکه از جاذبه‌های گردشگری قزوین است ، در شش کیلومتری شرق روستای رزجرد قرار دارد. ارتفاع این آبشار به بیش از ۳۰ متر می رسه و محصور شدنش در بین صخره‌های عظیم، زیبایی خاصی به این آبشار بخشیده است.abshare vercher از گونه‌های گیاهی منطقه می‌توان به بید و ون اشاره کرد. مردم این منطقه به آبشار چر می‌گن و چون این آبشار در اطراف این منطقه‌ست ورچُر (یعنی کنار چُر) نامیده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

منطقه ییلاقی پیچ بن : این منطقه  با ارتفاع حدود 2500 متر منطقه‌ای نسبتاً مرتفع است که در شمال شرقی الموت و در مسیر منطقه «سه هزار» قرار دارد و یکی از زیباترین مسیرهای راهپیمایی قزوین به شمال ایران است. pech bonچمنزارهای زیبای این منطقه خوش آب و هوا به گردنه مشهور سلج انبار می‌پیوندد. این گردنه حدوداً 3000 متر ارتفاع داشته و بخشی از رشته کوه البرز غربی به شمار می‌رود. این منطقه حدّ طبیعی میان دو استان‌ قزوین و مازندران می‌باشد.

 

 

 

دره نینه رود : این منطقه در میان کوه‌های خرمدشت و گونه گول و در نزدیکی روستاهای هیر و ویار واقع شده است و با عبور رود پرآبی که در آن جریان دارد، یکی از مناطق ییلاقی و زیبای رودبار شهرستان از توابع شهرستان قزوین، dare nene rudمحسوب می‌شود. این منطقه مملو از فندق‌زارهای سرسبز بوده و قسمت‌های شمالی و مرتفع آن دارای مراتع خوش آب و هوا است. در گذشته یکی از قدیمی‌ترین مسیرهای آمد و رفت بین گیلان و قزوین از این دره می‌گذشته است که بخش‌هایی از راه سنگفرش آن همچنان سالم باقی مانده است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =