جاذبه های گردشگری استان چهار محال

استان چهارمحال بختیاری با مساحت 16 هزار و 533 کیلو مترمربع در بخش مرکزی کوه های زاگرس قرار گرفته که از این حیث جزو بیست و دومین استان کشور محسوب می شود  این استان از شمال و مشرق به استان اصفهان، از مغرب به استان خوزستان، از جنوب به استان کهگیلویه و بویراحمد و از سمت شمال غربی به استان لرستان محدود است. مرکز استان چهار محال و بختیاری، شهرکرد است

مسیر های سفر به چهارمحال  بختیاری و شهرهای استان                                                                                                                                       مسیر اول تهران >(130k)>  قم> (k85)دلیجان (k45) سه راهی موته (k55)گلپایگان (k25) خوانسار ( k40)دامنه (5k(داران (k78) چشمه دیمه (k 15)چلگرد( کوهرنگ)

مسیر دوم به استان چهار محال : تهران > قم> کاشان > نطنز > اصفهان  ( جاده ذوب آهن )>نجف آباد > مبارکه > باغ بهادران> سامان  > شهرکرد

carmahal

 

 

تالابها، چشمه‌ها،آبشارها، غارها، مناطق حفاظت شده و سایر چشم‌اندازهای طبیعی استان چهارمحال وبختیاری زیباترین پتانسیل های گردشگری کشور را تشکیل می‌دهند.

 

 

 

 

 

 

 

تالاب چغاخور:تالاب بین‌المللی و زیبای چغاخور بامساحتی حدود دو هزار و ۳۰۰ هکتار talab choghghorدر دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار در نزدیکی شهربلداجی واقع شده است. این تالاب در مسیر جاده شهرکرد- خوزستان قرار گرفته و ازشهرکرد ۶۵ کیلومتر فاصله دارد.فضای وسیع و هوای لطیف و چشم اندازهای بدیع همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومی این تالاب را در ردیف یکی از کانونهای مهم جذب گردشگری در استان قرار داده است.ویژگی منحصر به فرد تالاب، زیست نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (ماهی گورخری) در این مکان است. بهترین فصول بازدید ازاین تالاب بهار و تابستان است. تالابهای گندمان و سولقان دیگر تالابهای دائمی استان است که در نزدیکی این تالاب واقعند. راه دسترسی به این تالاب آسفالته بوده و ازامکاناتی چون آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به واحداقامتی و پذیرایی و پارکینگ برخوردار است.

چشمه دیمه:چشمه دیمه، سرچشمه اصلی زاینده رود قبل از ایجاد تونل های کوهرنگ، در ده کیلومتری چلگرد و در مجاورت روستای دیمه واقع شده است. آب این چشمه از گواراترین آبهای جهان است و خواص درمانی (جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه) نیز دارد.در نزدیکی این چشمه کارخانه آب معدنی دیمه قرار دارد که محصولات آن به خارج از کشور صاcheshme demeدر می‌شود و دربازار داخلی نیز وجود دارد. مناظر زیبا و چشم گیر و فضاسازی‌های اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه های شهرستان کوهرنگ قرار داده است.بهترین فصول بازدید از این جاذبه بهار و تابستان است.

 

 

 

 

 

چشمه کوهرنگ:این چشمه با آب بسیار زیاد از دامنه های زردکوه سرچشمه میگیرد و پس از گذر از پیچ و خم‌های فراوان به دریاچه سد کوهرنگ می‌ریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده رود می‌شود.chesh me zardku
مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضورعشایر در منطقه، زیبایی این چشمه را دو چندان کرده است.دستیابی به این نقطه- که بیشتر در فصول بهار و تابستان برای بازدید توصیه می‌شود- به راحتی با هر نوع خودروامکان پذیر است. این چشمه از چلگرد ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و در مسیر شماره ۱گردشگری بوده و مسیر آن مشخص شده است.راه دسترسی مناسب، آب آشامیدنی، فضای سبزو دسترسی به هتل کوهرنگ از دیگر امکانات چشمه است.

 

دشت لاله‌های واژگون:این دشت در ۱۲ کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان کوهرنگ واقع شده است. وسعت زیاد ( سه هزار و ۴۰۰ هکتار) پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله‌های واژگون (اشک مریم) در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیکی به دیگر جاذبه های قطب سیاحتی کوهرنگ از این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی ساخته است. زمان رویش و شکفتن لاله های واژگون در این دشت از اواسط فروردین ماه شروع می‌شود و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد.
راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به هتل کوهرنگ، پارکینگ نیز از امکانات این منطقه محسوب می‌شودdasht lale.

 

 

 

 

غار یخی چما: این غار در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد در نزدیکی روستای شیخ علیخان یکی از نادرترین واعجاب انگیزترین غارهای منطقه به نام غار یخی چما با قندیل های فراوان یخی واقع شده است.از زیر یخهای این غار چشمه‌ای با آب سرد در جریان است که نهایتا به سدکوهرنگ می‌ریزد.قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف های چندین ساله دراین مکان سبب شده قندیل های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.ghare yaghma

 

 

کمر بند سبز زاینده رود : تمامی مسیر حاشیه زاینده رود از سامان تا قراقوش (نزدیک سد زاینده رود) دارای مناظر زیبا و چشم نواز است که ازترکیب رودخانه، باغهای سرسبز دوطرف جاده و هوای پاک بوجود آمده است.
این مسیربه دلیل وجود مجموعه‌های تفریحی در محل پل زمانخان شرایط اقلیمی مساعد در حدود ۹ماه از سال و دسترسی نزدیک به مرکز استان و شهرهای استان اصفهان همیشه مورد توجه گردشگران بوده استkamar band sabz.
در انتهای این مسیر سد و دریاچه زاینده رود وجود دارد که به نوبه خود زیباست. در این مسیر زاینده رود هنوز از مناطق صنعتی عبور نکرده و رنگ آبی و تمیز آب همراه با هوای مطبوع و باغات سرسبز اطراف آن بسیار دلپذیر است.

 

 

پل زمانخان :سامان این پل یکی از تاریخی‌ترین پل‌های کشور و مطمعناً جز لیست با ارزش‌ترین پل‌ها می‌باشد. این پل در شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری و در 27 کیلومتری شهرکرد واقع شده است. پل زمانخان بر روی رودخانه زاینده رود و بر روی تخته سنگی بنا گردیده است و در گذشته محل عبور و مرور ایلات و عشایر قشقایی (عشایر ترک زبان جنوب را بیش‌تر به نام ایل بزرگ قشقایی می‌شناسند) بوده استpole zaman kan.

 

 

این پل به دستور زمان‌خان یکی از سران ایل قشقایی که زمانی دامنه کوچ آن‌ها تا منطقه می‌رسید، احداث گردید. این پل باعث سهولت عبور ایل بر روی رودخانه زاینده‌رود می‌گشت و اینگونه از تلافات چهارپایان حین عبور از روخانه جلوگیری می‌شده است.

آبشار دره عشق

آبشار دره عشق در منطقه مشایخ (شهرستان اردل)در مجاورت روستای دره عشق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. این آبشار باسرعت زیاد از دل کوه بیرون می جهد و بیش از یکصد متر ارتفاع دارد. در کنار این آبشار رود کارون به آرامی جاری است و در ترکیب با انارستانها و شالیزارهای روستاهای دره عشق و دورک شاهپوری، فضای شگفت انگیزی را بوجودآورده استabshar dare eshgh.
در اکثر فصول سال بویژه بهار بازدید از این آبشار مناسب است.

 

 

آبشار شیخ علی خان: این آبشار در 8کیلومتری در نزدیکی شهر چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ، قرار دارد. آب این آبشار از ارتفاعات اطراف روستا سرچشمه می گیرد. فاصله این آبشار زیبا از شهرکرد در حدود ۹۲ کیلومتر است. این آبشار بر خلاف زیبایی های بی نظیرش، هنوز برای گردشگرانی که برای اولین بار از جاذبه های کوهرنگ بازدید می کنند ناشناخته مانده است.

abshre shygk ail ghkn

 

 

 

پیرغار فارسان : پیر غارمکانی دیدنی در شهرستان فارسان روستای ده چشمه در استان چهارمحال و بختیاری است. سنگ نوشته تاریخ مشروطه واقع در روستای ده چشمه به دستور سردار اسعد بختیاری حک گردید. کتیبه‌های پیرغار بر روی تخته سنگی در کوهپایه‌ای از رشته کوه زاگرس قرار دارد و متن آن، خلاصه‌ای از واقعه مشروطیت را بیان می‌کند و همچنین تاثیر سرداران و قهرمانان بختیاری در این واقعه ملی را شرح می‌دهدsng per ghar.

 

 

 

 

 

 

آبشار پیر غار : این آبشار نام خود را از غاری آهکی و ناشناخته می گیرد که اهمیت تاریخی بسیار دارد این آبشار در روستایی به نام ده چشمه قرار دارد که آبی که از همین آبشار به زمین می ریزد از کنار این روستا گذشته و کشتزار های زیادی را سیراب میکند. از مسیر های ایجاد شده در کوه میتوان با یک کوه پیمایی متوسط  خود را به بالا ترین نقطه آبشار و در ادامه مسیر با دنبال کردن آب به سرچشمه آن رسید. آبشار در جنوب غربی و 40 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و در نزدیکی شهر فارسان در روستایی به نام ده چشمه واقع شده است. بهترین مسیر برای گردشگران رساندن خود به شهرکرد و ادامه مسیر به سمت شهر فارسان است. البته مردم این محل را بیشتر به خود پیرغار یا ده چشمه می شناسند و روی تابلو ها هم محلگردشگری پیرغار یا ده چشمه نوشته شده است..در ضمن جاده رسیدن به آبشار کاملا مطلوب و آسفالت بوده و از پارکینگ مناسبی برخوردار است و زمینه اطراق کردن  نیز فراهم می باشد  .

abshar per ghar

 

 

 

 

 

تالاب گندمان  : این تالاب  در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن قرار دارد. تالاب گندمان در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایرانقرار دارد که این تالاب زیبا در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن ثبت گشته است. وسعت این تالاب که در جنوب غربی گندمان واقع شده، ۹۸۰ هکتار است و ارتفاع آن از سطح آب ۲۲۱۹ متر است. منابع تأمین کننده آب تالاب علاوه بر باران و برف، چشمه‌ها (چشمه‌های حاشیه تالاب چون گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آق بلاغ استtalab gandoman.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − هشت =