جاذبه های گردشگری استان سمنان

جاذبه های گردشگری استان سمنان        

 

semnan                                                                                                     طبیعت دست نخورده، دیدن کویر از نزدیک، جنگل و چشمه‌های آب معدنی از جمله جاذبه‌های طبیعی استان سمنان است.
اگر در ایام تعطیلات قصد تجربه‌ای متفاوت از سفر، دیدن از نزدیک کویر، جنگل ابر، رصد ستارگان، چشمه‌های آب معدنی، طبیعت دست نخورده دارید، سفر به استان سمنان و دیدن جاذبه‌های گردشگری آن گزینه مناسبی برای سفر به این خطه بی‌بدیل ایران اسلامی است.

بخش اول : جاذبه های طبیعی – تفرجگاههای استان سمنان

 

مجن شاهرود و تنگه داستان
مجن در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شاهرود، در بخش بسطام شاهرود قرار گرفته است. این آبشار زیبا و باصفا، یکی از جلوه‌های طبیعی شهر مجن است. در مسیر شاهرود به بسطام پس از ۱.۸ کیلومتر راه آسفالته عریضی در سمت چپ ما دیده می‌شود که مسیر روستای «مجن» است. پس از طی ۳۱.۵ کیلومتر در این مسیر به روستای مجن می‌رسیمabshar majen.
از روستا تا آبشار ۱۲.۵ کیلومتر راه است در انتهای این جاده به آبشار می‌رسیم و پس از چند متر پیاده‌روی درون آب سرد می‌توانی عظمت و زیبایی وصف‌ناشدنی آن را در زیر آبشار نظاره‌گر باشید.

 

 

 

جنگل ابر شاهرود
جنگل ابر به جرات نگین انگشتری گردشگری استان سمنان است؛ این جنگل کهن‌سال‌ترین موجود زنده دنیا به سن سه میلیون و ۳۰۰هزار سال است. جنگل ابر قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگل‌های هیرکانی محسوب می‌شود و با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر،  یکی از ‌زیباترین جنگل‌های ایران است.
جنگل ابر به جرات نگین انگشتری گردشگری استان سمنان است؛jangal abr این جنگل کهن‌سال‌ترین موجود زنده دنیا به سن سه میلیون و ۳۰۰هزار سال استاین جنگل از جنگل‌های زیبا و خوش آب‌وهوای استان سمنان است که در شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد.

شهمیرزاد
«شهمیرزاد» را بهشت گم‌شده ایران می‌نامند که در شمال شهر سمنان و در شهرستان مهدی‌شهر واقع‌شده است و پس از ۲۰ دقیقه طی مسیر و ورانداز کردن مناظر سبز و زیبای کوهستانی، این شهر با طبیعت بکر و ناشناخته و البته زیبایش در برابر مسافران قرار می‌گیردshahmirzad.
استان سمنان از گرم‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود و نام استان سمنان بیشتر با کویر عجین شده است و وجود طبیعتی بکر و جنگلی در فاصله ۲۰ دقیقه‌ای از مرکز سمنان، هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

 

 

 

 

قلعه بالا بیارجمند شاهرود
برای رسیدن به قلعه بالا ابتدا ghale bala biarباید راهی بیارجمند شد، شهری در مسیر شاهرود-میامی-سبزوار که فاصله‌ای ۱۲۰کیلومتری تا شاهرود دارد. کوهپایه‌ای بودن روستای قلعه بالا سبب شده تا ساخت‌وساز مناطق مسکونی و زمین‌های زراعی و باغات به‌صورت پلکانی درآید و این امر در کنار کاربرد مصالح سنتی و بومی در ساخت خانه‌ها با اقلیم کوهپایه‌ای بر فراز پهنه‌ای از کویر منظره زیبایی را به وجود آورده و نظر هر تازه‌واردی را به خود جلب می‌کند.

چشمه علی دامغان

مجموعه "چشمه علی "در شمال شهر تاریخی دامغان و حدود 30 کیلومتری این شهر بین روستاهای "آستانه" و "کلاته رودبار" واقع شده است.
در زمان فتحعلی شاه قاجار در این محل یک مسجد و یک عمارت ساخته شد.بنای فتحعلی شاهی در میان رودخانه و وسط مجموعه تفریحی چشمه علی قرار گرفته و مسجدی تاریخی نیز در ضلع جنوبی قرار داشته که اکنون مسجدی جدید بر روی آن واقع شده است

cheshme ail.
وجود درختان بید و صنوبر، باغ های گردو، زردآلو، درختان میوه، گیاهان دارویی و ارتفاعات کوهستانی به جاذبه های این منطقه افزوده است.
قلعه های تاریخی" منصورکوه" و "مهرنگار" از دیگر جاذبه های تاریخی این منطقه است

.

جنگل رودبارک

رودبارک در 80 کیلومتری شمال شرق سمنان در مسیر راه شهمیرزاد به "فولاد محله" در شهرستان مهدیشهر و در دامنه جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده است.
این منطقه بخشی از منطقه حفاظت شده پرور است و به دلیل وجود جنگل های پهن برگ و آب و هوای خنک به ویژه در فصل تابستان مورد توجه گردشگران قرار داردrudbarak.
وجود چشم انداز رودخانه در مسیر جنگلی از دلایل نامگذاری این منطقه به "رودبارک" است.تنوع گونه های گیاهی و جانوری ، دمای مناسب به ویژه در فصل تابستان و چشم اندازهای طبیعی از علت های جاذب گردشگری این منطقه است.

چشمه قلقل- دامغان
منطقه نمونه گردشگری چشمه قلقل در دو کیلومتری شمال روستای دشتبو دامغان واقع شده است. پوشش گیاهی منطقه ییلاقی و گونه های جانوری آن نیز بیشتر شامل گونه های مناطق کوهستانی است.

cheshme ghoghl

 

 

 

 

 

 

غار دربند- شهمیرزاد
دربند منطقه سرسبز کوچکی است که در حدفاصل مسیر مهدیشهر به شهمیرزاد واقع شده و مهم ترین قابلیت گردشگری آن، آب و هوای مطبوع، طبیعت بکر و غار دربند است. غار دربند در شیبی تند در کمرکش کوهی آهکی واقع شده است.ghar darband این غار با 140 میلیون سال قدمت، از غارهای آهکی بزرگ ایران است که طول آن به حدود 150 متر می رسد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 15 =